Uzaktan Kumanda Nasıl Çalışır ?

Remote_wHand01

İlk televizyon uzaktan kumandası 1950’lerin ilk yarısında Zenith Radyo Şirketi tarafından geliştirildi. “Lazy Bones” (Türkçe:”Tembel Kemikler”) olarak anılan bu uzaktan kumanda televizyona bir kablo ile bağlanmıştı. Bu ağır uzaktan kumandayı daha kullanışlı hale getirmek için 1955 yılında “Flashmatic” denen kablosuz uzaktan kumanda geliştirildi. Flashmatic’in çalışma prensibi bir fotoelektrik hücre üzerine ışın demeti gönderilmesine dayanıyordu. Ne yazık ki, hücreler başka ışık kaynaklarından gelen ışıkla uzaktan kumandadan gelen ışını ayırt edemiyordu. Ayrıca kumanda ışınının tam olarak hücre üzerine doğrultulması gerekiyordu.

1956 yılında Robert Adler, “Zenith Uzay Kumandası” adıyla kablosuz bir uzaktan kumanda geliştirdi. Kanalı ve ses şiddetini değiştirmek için mekanik ve ses ötesi tekniğini kullanıyordu. Kullanıcı uzaktan kumanda üzerinde bir düğmeye bastığında mekanik olarak meydana gelen çarpma sesi (her bir kanal için farklı frekansta) televizyon tarafından tespit edilip kanalın değiştirilmesini sağlıyordu. Transistörün bulunması ve piezoelektrik kristalleri içeren uzaktan kumandaların geliştirilmesi ile bu teknik daha ucuz ve kullanılabilir hale geldi. Ancak kullanılan frekans insan kulağının duyabileceği ses seviyesinin üzerinde olmasına rağmen, bazı insanların sesleri duyabilmesi ve bundan rahatsız olması, ksilofon ve benzeri ses çıkaran aletlerin uzaktan kumanda ile aynı frekansta çalışabildiği ve istemsiz kanal değişikliklerine sebep olması gibi sorunlar bu tekniğin çok kullanışlı olmadığını ortaya koydu.

Televizyon kumandalarında daha fazla özellik arayışı, BBC’nin Ceefax teletekst servisini geliştirmesiyle 1970’lerin sonlarına doğru ortaya çıktı. O dönemdeki çoğu uzaktan kumanda sınırlı sayıda özellik sunuyordu. Bazen kumandalarda sadece dört tane tuş vardı: sonraki kanal, önceki kanal, ses yükseltme ve ses azaltma. Bu tür kontroller, üç basamaklı sayılarla ifade edilen teletekst sayfalarının ihtiyacını karşılamıyordu. Bir sayfanın görüntülenebilmesi için bir uzaktan kumandanın, sıfırdan dokuza rakam tuşlarına ve buna benzer başka kontrol tuşlarına ihtiyacı vardı. Başlangıçta kablolu olan teletekst kumandalarınının, kullanımın devam etmesiyle birlikte, kablosuz olmasına ihtiyaç duyuldu. Bu nedenle BBC mühendisleri, bazı televizyon üreticisi firmalarla görüşerek 1977-78 yıllarında daha çok özellik içeren ilk kablosuz uzaktan kumanda örneklerini geliştirdi. Bu şirketlerden bir tanesi olan ITT daha sonra kendi adıyla anılacak olan ITT kızılötesi iletişim protokolünü geliştirmişti.

Reviews

 • 10
 • 10
 • 6
 • 8
 • 7
 • 8.2

  ScoreSitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir.


41 thoughts on “Uzaktan Kumanda Nasıl Çalışır ?

 1. Poyraz

  yararlı konu. zaten sizin yararsız birşey paylaştıgınızı görmedik ki 🙂

 2. Yiğitcan

  yararlı konu. zaten sizin yararsız birşey paylaştıgınızı görmedik ki 🙂

 3. Ahmet

  sitenizi eposta ile bile takip ediyorum abone oldum resmen sitenize 😀

 4. Aytuğ

  yararlı konu. zaten sizin yararsız birşey paylaştıgınızı görmedik ki 🙂

 5. Kundil

  yararlı konu. zaten sizin yararsız birşey paylaştıgınızı görmedik ki 🙂

 6. Türkiyenin en iyi teknoloji blogu

  admin meslek sırrını bile paylaşıyor helal olsun.

 7. Büşra

  Google’ye Uzaktan Kumanda Nasıl Çalışır ? yazdım ilk baştaki siteye girdim bu çıktı seonuz iyimiş.

 8. Oğuzhan Açıkgöz

  Bu konuyu merak ediyordum birkaç sitede farklı makaleler okudum ama hiç biri bu makale kadar ayrıntılı değildi triptekno farkı ile güzel makale okumaya devam 🙂

 9. Ogün Aylin

  Merhabalar Gta San Andreas son sürüm apk yayınlar mısınız ?

  1. Resul

   Zaten artık googlede neredeyse ilk başta çıkıyrouz konularımızdan aratırsanız teşekkürler metehan bey 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.