Bilgisayarımın virüs kapıp kapmadığını nasıl anlarım?

Bilgisayarımın virüs kapıp kapmadığını nasıl anlarım? Bunu saptataraf programlar var mı?

Eger bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, bu durumda bilgisayarınızda “olağan dışı” bazı durumlar rasatleyebilirsiniz. Bazi virüsler, adleri ile alakali bir mesajı ekranınıza getirebilir. Bazıları makinanızın çalışmasını yavaşlatabilir, ya da kullanılabilir hafızanızı azaltır. Bu nihayet iki neden gizf virüs yüzünden olmasa da tekrar de kuşkulenmekte uçurumar var.

Bilgisayarınızın virüs kaıip kapmadığını saptataraf “anti-virüs” programları da var. Bu programlar, bilgisayarınızın virüs kapabilecek her tarafını (hafıza, boot sector, çalıştırılabilir programlar, dökümanlar vb) tararlar. Bu programların virüs saptkör metotleri 2 türlüdür:

Kendi veritabanlarındaki virüslerin imzalarını (virüsün çalışmasını sağlataraf bilgisauçurum programı parçası) bilgisayarınızda ararlar. Programlarınızı, virüs olabilecek zararlı kodlara karşı anneliz edebilirler.

Günümüzdeki popüler yemini-virüs programlarının veri tabanlarında binlerce virüs imzası ve bunların varyantları vardır. Bu veri tabanları, yeni çıkan virüsleri de ekleyerek sık aralıklarla güncellenir. Bütün virüs programları 3 esas işleve sahiptir :

– Virüs Arama, bulma (virakıl scanner)
– Bulunan virüsü temizleme (virakıl cleaner)
– Bilgisayarınızı virüslerden korumak dahilin bir koruyucu kalkan oluşturma (virakıl shielder)

Virüs kalkanları, bilgisayarınız her açıldığında kendiliğinden dönemye giren, ve her yeni program çalıştırdığınızda, bilgisayarınıza kopyaladığınızda (başka bir bilgisayardan, internet üzerinden, disketten vb) bunları denetim eden ve tanımlayabildiği virüs bulursa sizi uyaran ve virüs temizleme modülünü devinime geçirebilen araçlardır.

Bazı popüler yemini virüs programları, üretici şirketler ve web adresleri şunlardır :

McAfee Associates, Inc. McAfee—Antivirus, Encryption, Firewall, Email Security, Web Security, Risk & Compliance
IBM Anitvirakıl IBM – United States
Norton Antivirakıl Endpoint, Cloud, Mobile & Virtual Security Solutions | Symantec
F-Prot http://www.datafellows.com
Thunderbyte Antivirakıl http://www.thunderbyte.com

Bu programlar tekrarllikle “shereware” dir. Bazilarının kısıtlı kullanımlı “freeware” sürümleri de vardır. Macintosh, OS/2 ve Windows dahilin bu tip programları mahalli Raksnet Tucows arşivinden de alabilirsiniz. Adresi: http://tucows.raksnet.com.trSitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.